Друк

Обіцяна мандрівка у Шаргород для дітей нашої парафії

szargorod 1У понеділок 8 травня 32 дітей з парафії віком 10-11 років,  які торік вперше приступили до Святого Причастя, разом із с. Терезою Якубовською SCA, яка вела у них катехетичні заняття,  провели кілька незабутніх годин в Шаргороді.

Про те, як виникла ідея цієї поїздки – а виникла вона давно, ще рік тому – розповідає с. Тереза: «Взагалі для мене велика радість, що в нас в парафії щороку понад 200 дітей відвідують катехези.

У парафії Матері Божої Ангельської я була ще з самих початків. З того часу, як вірні збирались на сходах тодішнього лекторію і молились, щоб цей будинок знову став храмом, став Домом Божим. Отже, можу порівнювати, як було на початку і як є тепер. Тоді, молячись на сходах, ми сподівались побачити багато чудес і сподівання не були марними. Те, що ми бачимо стільки дітей різного віку на катехезах – одне з цих чудес. Друге чудо – багатодітні родини, родини, в яких є навіть по 11-12 дітей. Це плід злагодженої праці не тільки священиків, сестер-черниць, а й активної участі в цій праці мирян… Наступне – раніше багато дітей, котрі прийняли перше Причастя, зникали. Потім їх треба було розшукувати. Тепер більшість залишається. І в цьому я бачу наслідок того, що ми по-новому підійшли до самого процесу приготування до Таїнств…»

szargorod 6У чому ж полягає це «нове». Як відомо, перед тим, як діти будуть допущені до першого Причастя, вони повинні скласти іспит. І, мабуть, ні для кого не секрет, що складати іспити для дітей шкільного віку далеко не найулюбленіше заняття. Але рік тому після іспиту хлопчики і дівчатка питали: «А в нас після того, як приймемо перше Причастя, ще буде щось таке?»

«Ще за кілька місяців до іспиту, – продовжує с. Тереза, – ми робимо зустріч з батьками. Розділяємо дітей на групи і у приготуванні беруть участь самі батьки. Звичайно, з початку батьки, як тепер прийнято казати «морозяться», але потім входять в цю справу, що більше – вона їх захоплює. Ми пропонуємо підготувати з дітьми кожної групи сценку на одну з біблійних тем: створення світу, покликання Авраама, вихід з Єгипту, отримання Десяти Заповідей – зі Старого Завіту; Різдво Господа Ісуса, Його чудеса, Тайна Вечеря, молитва у Гетсиманському саду, страждання і смерть на Голгофі, Воскресіння, Зішестя Святого духа – з Нового…». Для цих сценок батьки самі готують костюми, декорації, реквізит – отже, отримують можливість проявити свою творчу фантазію. Тому не дивно, що багато з них, ділячись враженнями, говорять, що відчували масу такого задоволення,  якого давно не відчували.

szargorod 3Саме слово «іспит» у більшості людей асоціюється з приміщенням, в яке потрібно увійти, з екзаменаційним білетом, який треба витягнути, столом, за який треба сісти і підготувати відповіді. А ще – з бажанням, щоб скоріше вже це закінчилось і можна було, нарешті, йти додому. А тут зовсім не так – іспит триває цілий день, а діти хочуть, щоб цей день не закінчувався.

Починається іспит (так робиться вже три роки) зі спільної молитви. Потім – сніданок, далі – робота в групах, під час якої обговорюється сценарій кожної сценки, розподіляються ролі. Далі – смачний обід, а після обіду кожна група показує свою сценку. Але й цим не закінчується. Далі діти переглядають фільм. А щоб в них було відчуття, що вони на крутому кіносеансі, кожному видається квиток, і зайти на фільм можна тільки з ним. А ще дозволяється брати поп-корн, напої. Діти отримують обіцянку, що по закінченні Білого тижня кожному з них буде видано «сертифікат поведінки», залежно від того, як вони поводитимуться, в тому числі – і під час перегляду фільму.

szargorod 5«Після першого Причастя, рік тому, – говорить сестра, – ми з настоятелем бр. Костянтином Морозовим OFMCap почали думати: що зробити, щоб не загубити цих дітей? Адже попереду в них літо, канікули, перше Причастя вони вже прийняли, а до Миропомазання ще далеко… Що зробити, щоб з початком нового катехетичного року вони знову прийшли до нас? Виявилось, що нам не треба було нічого придумувати: адже своїм питання, про те, чи не буде чогось подібного, як іспит перед першим Причастям, діти самі нам підказали, що робити. І ми пообіцяли зробити для них реколекції на початку року. І як пообіцяли, так і зробили. А на закінчення року пообіцяли цікаву поїздку. Цю обіцянку ми і виконали в понеділок  8 травня».

szargorod 4Протягом року діти з цієї групи щонеділі виконували служіння  на св. Месі для дітей проголошували Молитву Вірних. А під час Великого Посту, оскільки вони брали участь у Хресній Дорозі, кожен отримав завдання знайти відповідні кожному стоянню уривки зі Святого Писання. До речі, в парафії вже увійшло в традицію, що наприкінці Білого тижня батьки вручають своїм дітям Біблію. З цією Біблію вони потім приходять на катехетичні заняття.

Пізніше мама однієї дівчинки розповіла про такий випадок. Коли вони з донькою пішла в басейн, то зустріли там хлопчика з цієї ж катехетичної групи. Біля його рюкзака лежала Біблія і «Християнський молитовник». А коли інші діти почали в нього питати, він почав їм пояснювати, вставляючи запитання типу: «А ви що, не знаєте, що таке Хресна Дорога?», або: «Ви що, не знаєте, як Ісус Христос за нас страждав, не знаєте, що Його розіп’яли на хресті?» Співрозмовники того хлопчика намагались, наскільки їм вдавалось, робити розумний вигляд , відповідали: «Так, ми знаємо». Але слухали охоче і з цікавістю. І це треба було бачити, як десятирічний хлопчик «по-дорослому» пояснював їм уривки зі Святого Писання. Отже, як бачимо, Господь почав євангелізувати устами цих дітей.

Хресна Дорога і була центральним пунктом перебування в Шаргороді – адже нині це місто широко відоме своєю Хресною Дорогою під відкритим небом.  На жаль, через непогоду  проходити стояння  довелось в храмі, а не на «шаргородській Кальварії»  –  йшов сильний дощ. Але чорні хмари, що вкрили небо, створювали, за словами с. Терези, «атмосферу Страсної П’ятниці», що настроювало на молитву. Втім, молитися і прославляти Бога піснями діти почали ще в автобусі дорогою з Вінниці. Разом із сестрою вони підготували роздуми на кожне стояння, вступне слово на кожному стоянні говорив бр. Костянтин. Кожний хотів нести хрест (а хрест, як для їхнього віку, не був дуже легким) або свічки. А щирість  молитов, з якими діти звертались до Бога – за мир в Україні, за своїх батьків і рідних, за хворих і стражденних, за тих, хто захищає нас на війні, тощо – переконливо свідчили про те, що цю Хресну Дорогу вони не пройшли, а дійсно пережили.
        А після 14-го стояння, щоб показати, що історія не закінчилась покладенням Господнього тіла в гріб, було зроблено, так би мовити, перехід  до таємниці Воскресіння. Усвідомлення того, що Воскреслий Ісус з нами, наповнило дітей радістю і вони прославляли Його співом.  А тим часом дощ припинився, і всі учасники поїздки зі співом пішли до стоянь Хресної Дороги під відкритим небом – через брак часу дійшли тільки до 4-го стояння, де і сфотографувались на пам’ять. 

«Мене, – говорить одна з учасниць поїздки, Ліза Занкевич, – найбільше вразили скульптурні образи на стояннях Хресної Дороги, які дуже виразно передають страждання Господа Ісуса». І таке враження, мабуть, залишилось не лише в неї.  Втім, задоволеними залишились не тільки діти, що їздили в Шаргород, але й, судячи з численних телефонних дзвінків до бр. Костянтина та с. Терези, також і їхні батьки, які хотіли висловити свою  вдячність.

szargorod 2Вже на зворотньому шляху – а з посадкою в автобус свято не закінчилось: діти і далі продовжували прославляти Бога піснями – бр. Костянтин оголосив,  що тих, хто прийде на катехези на початку наступного року, чекатиме поїздка і вже не на один день, а з ночівлею. Цю обіцянку діти – і цього слід було чекати – зустріли з великим ентузіазмом.

«Позитивний досвід такого стилю роботи з дітьми, – підводить підсумок с. Тереза, – в тому і полягає, що діти нікуди не зникають після катехез, їх не треба розшукувати. Вони охоче приходять самі…»

І. Ізяславський

 

о. Серафим Кашуба

Контактна інформація

Римсько-Католицька Парафія 
Пресвятої Діви Марії Ангельської 
вул. Соборна, 12 
21050 Вінниця 

Тел/факс: (0432) 67-10-13, +380678409395

Код ЄДРПОУ 20098538,
в ПАТ «КБ Приватбанк» м.Вінниця МФО 302689

Скринька для пожертв