Святі нашого храму
У Католицькій Церкві є звичай молитися під час великих урочистостей літанією до Всіх Святих. Літанія до Всіх Святих – це благальна молитва, яка перераховує імена великих святих Церкви і водночас просить про їхнє молитовне заступництво.
На кшталт цієї літанії ми утворили літанію до Святих нашого храму. Кого ми зараховуємо до таких святих? Передусім це офіційна покровителька нашого храму – Пресвята Діва Марія Ангельська, якій ось вже 270 років доручено це святе місце. Далі це святі, мощі, ікони або образи яких вшановувалися або вшановуються у нашому храмі. Саме їхні імена згадуються в літанії.
Також до Святих нашого храму ми можемо зарахувати капуцинів, які жили впродовж століть у Вінницькому капуцинському монастирі і своїм служінням та відданістю Богу й Церкві осягнули тут святість. Безсумнівно, до цих Святих належать священики, які працювали в нашому храмі після ліквідації царем Олександром II капуцинського монастиря у 1888 році.
Варто згадати отця Яна Левінського, який працював у нашому храмі з 1914 по 1930 рік, аж до моменту, коли його за фальшивим звинуваченням прирекли до розстрілу, а потім обміняли на радянських шпигунів. Під час війни працював на Волині і чудом вижив. Він помер у Польщі у 1951 році.
Не можна забути про отця Марцелія Високінського, який працював у нашому храмі, починаючи з 1947 року аж до смерті у 1959 році у Вінниці, і який дійсно «поклав свою душу за овець».
До Святих нашого храму можемо зарахувати тих численних вірних, які, слухаючи Боже Слово, приймаючи таїнства і молячись у нашому храмі, отримали дар святості, яку явили у своєму житті і яка безсумнівно отримала нагороду в небі від Бога. Деякі вірні, пов’язані з нашим храмом, віддали своє життя за Господа. У багатьох випадках ми не знаємо їхніх імен, вони офіційно не зачислені до лику святих і блаженних, але вони живуть у Бога, бачать Його обличчя і заступаються за нас. Наприкінці стати святими маємо стати і ми – святими нашого храму, святими Церкви, святими Небесного Царства.
Головна покровителька нашого храму
У Католицькій Церкві кожний храм має свого особливого святого покровителя. У нашому храмі – це Пресвята Діва Марія Ангельська. Таку назву визначили засновник нашого монастиря вінницький староста Людвік Калиновський і капуцини польської кустодії, до яких звернувся засновник, щоб створити у Вінниці капуцинський монастир.
Назва нашого храму є такою самою, що і маленька церковка, яку в місті Ассізі (Італія) відбудував святий Франциск і яка згодом стала головним храмом для францисканців. З приводу своїх малих розмірів ця церковка звалася на латині «Порціюнкула» (Portiuncula), тобто «маленька частка». Після поширення францисканства по світу помножилися і храми, які також звалися Порціюнкулами і мали за покровительку Пресвяту Діву Марію Ангельську. До їхнього числа належить і наш храм. 14 вересня 1745 року у фундамент храму був закладений наріжний камінь разом з грамотою, в якій була вказана офіційна назва майбутнього костелу.
Пресвята Діва Марія має особливий зв’язок з Ангелами. Передусім до неї був висланий один з найважливіших у небесній ієрархії архангел Гавриїл, щоб звістити їй про Боже обрання на Матір Христа. Після завершення свого земного життя Марія була з душею і тілом взята
у небесну славу і, як співається у східній літургії, вона «стала вищою за ангелів, вищою за серафимів, вищою за херувимів», займає першість серед Святих і серед ангелів. Церква називає її своєю Матір’ю, отже, ми можемо доручати Їй всі наші радості і печалі. У нашому храмі в головному вівтарі сьогодні знаходиться копія ікони Пресвятої Діви Марії Ангельської з Відня.
Мощі Святих нашого храму
Перші мощі святих з’явилися у нашому храмі під час освячення 18 лютого 1761 року. Вони були поміщені у головний і бічні вівтарі. Це були мощі мучениць перших століть християнства – Іллюмінати і Юсти. На жаль, ці мощі не збереглися та, імовірно, були знищені разом з вівтарями у 30-ті роки XX століття.
Свята Іллюміната народилася наприкінці другого століття в Палаццоло біля Равенни. Спочатку її звали Цезарія, ім’я Іллюміната, що у перекладі з латині означає «просвітлена», вона взяла тоді, коли навернулася у християнство. Батько видав її приналежність до християнства префекту Равенни Севастіану, який хотів одружитися з нею. Вона була ув’язнена, але ангел її звільнив. Потім певний час вона жила в Умбріїї, де за її посередництвом відбувалися численні чудеса. Вона вела пустельницьке життя біля містечка Тоді. Там само проживали її батьки, які на той час навернулися до віри. Свята разом зі своїми батьками була схоплена й ув’язнена. Вона померла у в’язниці 29 листопада 303 року.
Свята Юста жила за часів правління імператора Адріана (117-138 рр.). Навернувшись у християнство, вона зазнала великих гонінь з боку своєї матері. Мати наказала її відшмагати і кинути у в’язницю без їжі і води. У в’язниці її постійно навідували ангели, які лікували рани й укріплювали дівчину. Ці об’явлення посприяли тому, що мати відступила зі своїми погрозами, а деякі її подруги навернулися у християнство. Наступні гоніння почалися з боку одного заможного хлопця на ім’я Клавдій, який отримав від дівчини відмову вийти за нього заміж (Юста була повністю присвячена Христу). Хлопець хотів її викрасти, але вона з Божою допомогою викрила цей задум, і він провалився. Для досягнення своєї мети Клавдій звертався навіть до магів. Свята мучениця, закликаючи Ім’я Господнє, померла від вод повені, яку Бог навів на місто за ідолопоклонство. Під час цієї повені загинули Клавдій і його маги. Уже в наш час у нашому храмі вшановуються реліквії святого Антонія Падуанського, святого отця Піо і святої Джанни Беретти Молла.
Антоній Падуанський – це один з перших братів, які вступили в орден святого Франциска. Антоній народився в Португалії у 1195 році. Спочатку він належав до ордену регулярних каноніків. Але, вражений свідченням перших францисканських мучеників, перейшов до францисканців. В ордені він став великим проповідником і викладачем теології для братів. Останні роки він провів у Падуї (Італія). Помер 13 червня 1231 року. Святість життя, ревність
у проголошені Євангелія, численні чуда зробили його одним з найбільших святих Середньовіччя. У нашому храмі проходить щотижневий (щовівторка) молебень вшануванням мощів святого Антонія.
Образ святого Антонія історично перебував в одному із бокових вівтарів нашого храму. Сьогодні в нашому храмі, в ніші у стіні головного вівтаря, з лівого боку, знаходиться фігура святого Антонія. Крім того, святому Антонію присвячений вітраж, який знаходиться в коридорі монастиря, що веде до органного балкону.
Святий отець Піо або Падре Піо, капуцин, – це святий XX століття. У добу, коли людство захопилося досягненням людського розуму, у час технічного прогресу і розвитку науки, Бог вирішив показати свою присутність у світі через чудотворця – падре Піо. Він народився у південній Італії в містечку П’єтрельчіна у 1887 році. Через слабке здоров’я він провів практично все життя у гірському містечку Сан Джованні Ротондо. Падре Піо славився містичними досвідом – на своєму тілі він носив стигмати, тобто рани Христа на руках, ногах і боку. Крім цього, мав інші надприродні здібності – читав у сумліннях людей, міг бути одночасно у кількох місцях... Однак святість його полягала не стільки у надзвичайних проявах, скільки у любові до людей (він сповідав по багато годин на день, відкрив сучасну лікарню) та послухові Церкві. Помер 22 вересня 1968 році. Був проголошений блаженним у 1999 році Папою Йоаном Павлом II, а 16 червня 2002 року – святим. У нашому храмі молебень із вшануванням мощів отця Піо проходить кожного 23 числа місяця. Крім мощів, у нашому храмі на правій задній колонні, біля сповідальниці, висить ікона святого отця Піо.
Свята Джанна Беретта Молла – це ще одна свята нашого часу. Вона народилася 4 жовтня 1922 року в Мілані (Італія). Вона була заміжня і мала чотирьох дітей. Коли Джанна була вагітна четвертою дитиною, виявилося, що у неї в матці – пухлина. Вона вирішила рятувати дитину, тому погодилася на хірургічне втручання, яке давало шанс дитині, але несло великий ризик для неї самої. Дитина щасливо народилася, а Джанна померла через тиждень після родів. Папа Йоан Павло II 16 травня 2004 року зачислив її до лику святих. Мощі святої Джанни привезла до нашої парафії у червні 2006 року дочка святої – Лаура Молла.
У нашій парафії кожного 2 числа місяця відбувається молебень з вшануванням мощів святої Джанни Беретти. У цей день особливим чином молимося за всіх вагітних.
Святі історичного головного вівтаря
Історично на центральному місці головного вівтаря нашого храму знаходилася ікона Пресвятої Діви Ангельської. Нижче було менше
зображення Ісуса Христа Милосердного, дуже шанованого вірними. Сьогодні копія ікони Ісуса Христа Милосердного, намальованого за вказівками святої Фаустини Ковальської, знаходиться у боковому вівтарі західної сторони, ближче до головного вівтаря.
Після пожежі у парафіяльному єзуїтському храмі в 1778 році парафія була перенесена до капуцинської святині. Центральне місце в головному вівтарі тоді зайняла врятована з погорілого храму чудотворна ікона святої Анни, матері Пресвятої Діви Марії і бабусі Ісуса Христа. Після того, як парафія була у 1803 перенесена до домініканського храму, туди була перенесена також ікона святої Анни. 17 січня 1804 року капуцини помістили на центральному місці ікону Христа Милосердного, а на її місце – ікону Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Після ліквідації російською владою домініканського храму у 1832 році парафія повернулася до капуцинського храму, а разом з нею – чудотворна ікона святої Анни. Документи свідчать про те, що урочистість святої Анни у капуцинському храмі живо відзначалася вірними і в XX столітті, аж до закриття храму у 1961 році.
На стіні головного вівтаря також історично знаходилися зображення двох засновників нашого монастиря – Людвіка Каліновського і його дружини Єлизавети, а також зображення Ісуса Христа, святого Франциска і святої Клари з сестрами.
Святі історичних бокових вівтарів
У свідоцтві про освячення нашого храму, яке відбулося 18 лютого 1761 року, є опис того, яким святим були присвячені бокові вівтарі: Пресвятій Діві Марії і святій Анні, святому Людовіку
і святій Єлизаветі, святому Феліксу і Яну Непомуку, Антонію Падуанському і святому Роху. Згодом у бокових вівтарях були зображення святого Івона з Бретані та святої Текли.
Святий Людовік – це король Франції Людовік IX (1214-1270 рр.), один з перших мирян, що належав до Францисканського Ордену Світських. Вписався в історію як справедливий і святий володар. Помер у Тунісі під час восьмого хрестового походу. Він став першим французьким королем, проголошеним святим Католицькою Церквою. Є одним з головних святих покровителів Францисканського Ордену Світських.
Свята Єлизавета Угорська (1207-1231) – це також покровителька Третього Францисканського Ордену. Вона була дочкою угорського короля Андрія II. З політичних міркувань була видана заміж за Людовіка IV, ладграфа Турингії. З ним вона мала трьох дітей. За згодою чоловіка робила щедрі пожертвування убогим і жила скромним життям, натхненна прикладом святого Франциска і святої Клари. Її чоловік помер під час хрестового походу, після чого її разом з дітьми вигнали з замку. Їй пропонували нове вигідне подружжя, проте вона склала обіти перед францисканцями, що зрікається власної волі і що буде служити убогим і хворим. Служачи їм, вона захворіла і померла 17 листопада 1231 року у 24 роки. До лику святих її возніс Папа Григорій IX.
Святий Фелікс з Канталіче (1515-1587) – це капуцин, який більшу частину свого життя провів у Римі. Він збирав милостиню для монастиря – хліб, вино й олію. Значну частину зібраної милостині роздавав убогим і нужденним. Був другом іншого святого, що проживав тоді у Римі, святого Филипа Нері, та був великим другом дітей, яких помазував олією, що призначалася для лампадки біля Пресвятих Дарів. У спомин святого і його святого звичаю 18 травня єлеєм святого Фелікса помазують дітей.
Ікона святого Фелікса після повернення капуцинів до Вінниці у 1992 році була наново намальована і поміщена у боковий вівтар західного крила, ближче до виходу. Проте після перенесення до храму останків отця Серафима Кашуби ікону перенесли до житлових приміщень нового капуцинського монастиря (на стіні сходів).
Святий Ян Непомук (1350-1393 рр.) народився у Чехії і був священиком при кафедральному соборі у Празі. Був сповідником королеви Софії Баварської, дружини Вацлава IV, короля Германії і Чехії. Король у поривах ревнощів хотів випитати у Яна Непомука, чи не зраджує його дружина. Відмова священика розголошувати таємницю сповіді викликала його великий гнів. Спочатку король ув’язнив його і піддав тяжким тортурам, та, не дізнавшись нічого, наказав втопити його у річці Влтаві. Ян Непомук був проголошений святим у 1719 році. Є покровителем сповідників. Вінницькі капуцини особливим чином вшановували цього святого, адже сповідь була одним із головним пріоритетів в їхній пастирській діяльності. Крім ікони у боковому вівтарі, Янові Непомуку був поставлений пам’ятник, який стояв на постаменті у дворику перед храмом у західній частині.
Святий Рох (1259-1327) народився у Монтпельє (Франція) у родині губернатора міста. Коли йому виповнилося 20 років, він роздав все своє майно убогим і вирушив у паломництво до Рима. Дізнавшись, що в Італії вирує епідемія чуми, почав ходити по країні і служити хворим, виліковуючи багатьох молитвою і хресних знаменням. Через деякий час він захворів сам, його було вигнано з міста. У лісі, коли святий майже вмирав з голоду, йому почав приносити хліб собака одного дворянина. Видужавши, Рох повернувся до своєї батьківщини. Його звинуватили у шпигунстві і кинули до в’язниці, де після п’яти років ув’язнення він помер. Простий люд вшановував святого Роха як святого практично від самої його смерті. Проте офіційно його культ був затверджений Папою Урбаном VIII у 1629 році. Вінницькі капуцини багаторазово служили хворим на чуму, тому вшановували покровителя хворих, святого Роха, особливим чином. Крім того, що йому був присвячений один із бокових вівтарів, у дворику перед храмом на його честь був поставлений монумент на п’єдесталі.
Святий Івон (Іво) з Бретані (1253-1303 рр.) є покровителем юристів. Він народився у Бретані (північна Франція). Вчився у паризькому університеті, де здобув юридичну освіту. Після завершення навчання був церковним юристом. Належав до Францисканського Ордену Світських. Впродовж усього свого життя він захищав убогих і скривджених, так що його звали «адвокатом бідняків». Жив дуже скромно, у власному домі влаштував шпиталь, лазню, притулок для сиріт і найубогіших людей. Святий помер у рідній Бретані. На надгробному камені викарбовано: «Святий Іво був бретанцем, адвокатом, але не грабіжником, що викликало здивування народу». У червні 1347 року Папа Климент VI зачислив його лику святих. Святий Івон є покровителем Бретані і юристів, а також опікуном убогих, сиріт і вдів.
Свята Текла – це свята з кінця першого, початку другого століття. Про її життя розповідає апокриф. Згідно з ним вона жила в Іконії і була заручена з одним багатим юнаком, але, почувши проповідь Павла, вирішила у своєму серці присвятити своє життя Христу. Юнак подав у суд Павла за те, що він забороняє дівчатам виходити заміж згідно з іконськими законами. Павла ув’язнили. Його відвідала Текла, за що була приречена на спалення у міському театрі. Проте цьому завадив сильний дощ. Павла і Теклу було вигнано з міста. В Антіохіїї дівчина сподобалась одному з сирійських правителів. Відмова святої стала причиною оголошення смертельного вироку. Її знову привели до міського театру і кинули до диких звірів. Чудесним способом вона була знову врятована і звільнена. Після цього Текла вела пустельницьке життя і закінчила свій життєвий шлях у сирійському містечку Маалюла. Там зараз є монастир, який носить її ім’я. Праворуч від центрального вівтаря у головній наві був боковий вівтар, присвячений святому Каєтану.
Святий Каєтан (1480-1547 рр.) народився у Віченці (Італія). Він був засновником ордену театинів, які піклувалися про хворих й убогих. У часи реформації цей орден разом з орденом єзуїтів і капуцинів долучився до оновлення чернечого життя та духовного життя духовенства й вірян. Святий Каєтан відомий своєю побожністю до Дитятка Ісуса. У 1547 році в Неаполі вибухнула громадянська війна. Святий Каєтан попросив Господа Бога, щоб він прийняв його життя як жертву примирення. І так сталося, 7 серпня 1547 року він помер. Папа Климентій X у 1671 році проголосив його святим Католицької Церкви.
Святі дворика перед храмом
До 1930 року перед нашим храмом був досить великий дворик, який був оточений двохметровим муром. У мурі були зроблені ніші, в яких на тинку були намальовані 14 стоянь хресної дороги, а також зображення дванадцятьох Апостолів і святого Онуфрія, що виходив з печери.
Святий Онуфрій – це єгипетський святий та пустельник, один з Отців Церкви. Жив у єгипетській пустелі у III ст. Він так любив Євхаристійного Ісуса, що бажав причащатися в пустелі щодня. Господь зробив чудо своєму вірному слузі: два ангела щодня приносили Онуфрієві святе Причастя у його печеру, де він суворо постив і молився аж до свого святого відходу по небесну винагороду. Вшановування святого Онуфрія швидко поширилося на християнському Сході, а після хрестових походів – також і на Заході.
У центрі дворику на п’єдесталі стояла фігура святого Роха, біля храму з західного боку, також на п’єдесталі, була фігурка святого Яна Непомука, а зі східного боку – святого Франциска. Документи говорять про те, що тут був також цвинтар.
Святі, які вшановуються сьогодні в нашому храмі
Якщо подивитися на фасад храму, то на бокових крилах можна побачити фігури святого Франциска – зі західного боку та святої Клари – із східного. Над дверима є фігура Пресвятої Діви Марії з Ісусом на руках. Праворуч від входу до храму розміщено пам’ятник святому Папі Йоану Павлу II.
Святий Франциск (1181-1226 рр.) народився в Ассізі (Італія) в родині купця. Після невдалого походу на війну його серця торкається Божа благодать, і він починає радикально жити євангельським життям. Своїм радикалізмом він запалив серця товаришів, які пішли слідом за ним. Таким чином народився францисканський орден асізьких покутників, які згодом стали зватися орденом Братів Менших. Незабаром за участі святої Клари народилася також жіноча гілка францисканства, а потім до францисканського руху долучилися і світські, які утворили так званий Францисканський Орден Світських.Святий Франциск своїм святим життям відновив середньовічну Церкву і став одним з найбільших святих Католицької Церкви, який до сьогодні надихає вести радикальне євангельське життя. Капуцини є духовними синами святого Франциска, їхній орден є плодом реформи Ордену святого Франциска у XVI столітті.
Свята Клара (1194-1253 рр.) народилася в Ассізі, жила у часи святого Франциска. У 1212 році, натхнена прикладом святого Франциска, вирішила вести радикальне євангельське життя у закритому монастирі. Таким чином дала початок новому ордену. Вона прожила 42 роки в монастирі Сан Дам’яно в рідному Ассізі. До неї долучилися деякі ассізькі жінки, її мати та сестри Агнеса і Беатріче. Через два роки після смерті вона була зачислена до лику святих Папою Олександром IV у 1255 році.
Святий Йоан Павло II (1920-2005 рр.) – це перший Папа слов’янин, поляк. Кароль Войтила народився у Вадовіцах (Польща). Як краківський архієпископ 16 жовтня 1978 року був обраний Папою. Він обрав собі ім’я Йоан Павло II. Перші слова його проповіді звучали так: «Не бійтеся! Відкрийте навстіж двері для Христа!». Відомий тим, що розпочав паломництва по всьому світу. У 2001 році він був в Україні. Йоан Павло II посприяв відновленню Католицької Церкви у сучасному світі. 13 травня 1981 року за його діяльність на нього було скоєно невдалий замах. Зустрівся з величезною кількістю людей, написав багато церковних документів, став ініціатором Всесвітніх Днів Молоді. Одним словом, був пророком нашого часу. Помер 2 квітня 2005 року. Одразу після смерті розпочався беатифікаційний процесс, який завершився проголошенням його блаженним 1 травня 2011 року. До лику святих його зачислив Папа Франциск 27 квітня 2014 року.
Пам’ятник Йоану Павлу II подарував вінницькій парафії польський консул у Вінниці пан Кшиштоф Свідерек. Урочисте відкриття відбулося 16 жовтня 2010 року, у 32-другу річницю обрання Папою кардинала Кароля Войтили.
У храмі на стіні головного вівтаря красується ікона Пресвятої Діви Марії Ангельської. Над нею зверху – копія ікони Пресвятої Діви Марії з Куткора. Куткір – це місцевість у сьогоднішній Львівській області. Там був історичний капуцинський монастир. Ікону Діви Марії вивезли до Польщі після ліквідації монастиря у 1944 році. Сьогодні вона в Сендішові Малопольському, де капуцини Краківської провінції мають новіціат. Капуцини, які приїхали працювати в Україну, мали особливу пошану до цієї ікони, адже перед нею неодноразово молилися про зміну ситуації в Радянському Союзі. З вдячності за вислухані молитви капуцини помістили в головному вівтарі копію Богородиці з Куткора.
У нішах біля ікони головного вівтаря знаходяться фігурки святого Антонія Падуанського і святого Йосифа, Обручника Пресвятої Діви Марії й Опікуна Ісуса.
Там, де були бокові вівтарі, сьогодні знаходяться ікони Пресвятої Діви Марії Неустанної Допомоги, святого Франциска та Ісуса Христа Милосердного. У західній частині храму, біля входу, на місці бокового вівтаря, знаходиться місце поховання останків Божого Слуги отця Серафима Кашуби.
Серафим Кашуба (1910-1977) народився у Львові у 1910 році. Вступив до ордену капуцинів і був рукоположений у священики в 1933 році. З 1939 року працює на Волині. Був свідком волинської трагедії 1943-1944 років. У рамках так званої «репатріації» мав можливість поїхати до Польщі, проте вийшов з поїзда і залишився у Радянському Союзу аж до кінця життя. Спочатку працював на Волині, у Рівному. Після заборони виконувати священицьке служіння став «Божим волоцюгою», мандрівним апостолом Радянського Союзу. Деякий час працював у Казахстані. Своє життя закінчив у Львові в 1977 році. Його поховали на Янівському цвинтарі.
2 грудня 1991 року розпочався беатифіаційний процес отця Серафима. 17 листопада 2010 року за дозволом духовної і світської влади останки отця Серафима були ексгумовані і перевезені до вінницького капуцинського храму, де і спочивають по сьогодні.
Літанія до Святих нашого храму