• bannerJaroslaw01
  • Madrosci 6 12 16

Капуцинський стиль

Що подарувати на Різдво? Подаруй "Ісуса з Назарету"!

Автор: бр. марек on . Posted in Загальні

Різдво – це свято подарунків. Передусім їх отримуємо від Бога самого: це передусім Його Син, даний нам заради нашого спасіння, це Святий Дух, який дає нам владу зватися і бути дітьми Божими, це присутність ангелів і святих у нашому житті, а також все, що маємо, ми завдячуємо нашому Творцеві. Нам дана у подарунок також можливість робити дарунки, бо більше щастя в тому, щоб давати, ніж брати.

Я хотів би згадати про один недавній особливий подарунок, подарований нашому поколінню Бенедиктом XVI. Цього Папу, Йозефа Рацінгера, можна без перебільшення назвати великим віртуозом в царині теології. Його простий, але водночас глибокий і ерудований стиль викладання християнських істин вміє заворожити і відкрити перед своїми читачами чи слухачами нові аспекти християнського навчання.

У Папи Бенедикта давно вже була мрія написати книжку про Ісуса з Назарету, наново розповісти всьому світу про Того, якого сьогоднішній світ наче хоче відставити у тінь забуття. Навіть у християн Ісус часто є великим Незнайомцем. Ба, більше, сучасна теологія, а особливо навчання про Христа (христологія), знаходиться у певній розгубленості перед Особою Ісуса Христа. Справа в тому, що сучасні дослідження того, як формувалась Біблія і як вона дійшла до нас, поставила одне запитання, яке позбавило багатьох спокою віри: Чи Ісус історичний і Ісус Євангелій – це одна і та сама особа? Чи через Євангелія ми насправді зустрічаємось з Ісусом, який жив і діяв в Ізраїлі, чи тільки з образом Христа, який витворили перші християнські спільноти?

Це запитання не можна залишити без серйозної відповіді. Папа Бенедикт XVI у своїй трилогії "Ісус з Назарету" пропонує певну подорож до джерельних текстів Євангелій, які читає у світлі найновіших біблійних відкриттів і показує, що Євангелія ведуть нас до Ісуса справжнього і відкривають нам Його таємницю.

 

Папа Рацінгер розпочав свою богословську медитацію від привселюдного служіння Христа, тобто від події Хрещення Ісуса в Йордані до месіанського входу у Єрусалим.

Після роздумів на тему хрещення Ісуса, Його спокушення у пустелі і суті Його проголошення Євангелія Папа переходить до розгляду Нагірної Проповіді Ісуса. Тут він згадує одного американського равина Якоба Нойснера. Під впливом своїх християнських друзів цей равин щиро захотів познайомитись з навчанням Ісуса з Назарету. Отже йому здалося найкращим зробити це, базуючись на Євангелії від Матея, яке, як відомо, було призначене для християн юдейського походження. Нойснер наче вступив у діалог з равином Ісусом з Назарету і щиро слухав Його відповідей. Те, що він почув, він виклав у свої книжці "Равин розмовляє з Ісусом. Обмін між тисячоліттями і вірами" (A Rabbi Talks with Jesus. An Intermillennial Interfaith Exchange, New York 1993)". Бенедикт XVI свідчить про цю книжку: "Цей диспут віруючого юдея з Ісусом, сином Авраама, що вівся з острахом Божим і щирістю, більше за інші відомі мені тлумачення відкрив мені очі на велич Ісусових слів та на вибір, перед яким ставить нас Євангеліє" (Ісус з Назарету, укр. видання, I том, стор. 86).

Цікаво, що равин Нойснер "ставить себе в гурт учнів на "горі" в Галилеї. Він слухає Ісуса, порівнює Його слова зі словами Старого Завіту та з равинівськими переданнями, записаними в Мішні і Талмуді: у цих творах він бачить усну традицію від самих початків, що дає йому ключ до тлумачення Тори. Він прислухається, він порівнює і він розмовляє з Самим Ісусом. Він зворушений величчю та чистотою сказаного і все ж водночас занепокоєний тією несумісністю, яку знаходить в осерді Нагірної проповіді. Тоді він подорожує далі до Єрусалима, слухає, як у словах Ісуса та сама тематика повторюється і розвивається. Він постійно намагається зрозуміти, постійно його захоплює велич, тож знову й знову він розмовляє з Ісусом. Але наприкінці вирішує не йти слідом за Ісусом. Він – залишається – за його власним висловом – з вічним Ізраїлем" (Ісус з Назарету, укр. видання, I том, стор. 117-118).

Бенедикт XVI також входить у цей діалог равина з Ісусом, щоб на його основі краще розуміти автентично юдейське таїнство Ісуса. І можна сказати, що вся книга "Ісус з Назарету" є особистою відповіддю Папи, чому він йде за Ісусом, чому довіряє Його словам.

Цікаво, що після опублікування першого тому "Ісуса з Назарету" Папа Бенедикт XVI прийняв на особисту аудієнцію равина Якоба Нойснера. Гадаю, що слова вдячності линули від обох великих теологів нашого часу.

Ще за чинного понтифікату Папа Рацінгер видав II том "Ісуса з Назарету", де розповідаються події останнього тижня земного життя Ісуса, про Його смерть і воскресіння, та III том, присвячений дитячим рокам Ісуса.

Вже перший том "Ісуса з Назарету" став світовим бестселером. Особисто вважаю, що богословська трилогія Рацінгера, присвячена Ісусу Христу, є на сьогоднішній день шедевром богословської христологічної літератури. З неї можуть багато чого можуть почерпнути як фахівці, так і прості християни, бо ця книжка містить в собі не тільки богословське знання найвищого ґатунку, але й щиру віру і любов автора до Ісуса з Назарету. Отже, читаючи цей твір, ми можемо дати поживу своїй вірі, яка шукає глибокого інтелектуального зрозуміння того, в що віримо, а також дати поживу серцю, яка кохає Того, кого пізнала через віру. Приємного читання з вірою і любов’ю.
Костянтин Морозов OFMCap
P.S. Український переклад всієї трилогії здійснено видавництвом "Місіонер", Львів (I, 2012 [друге видання]; II, 2011; III, 2013). Отже можете замовляти цю книгу безпосередньо у видавництві. У Вінниці ви можете придбати третій том "Ісуса з Назарету. Дитячі роки" в канцелярії парафії Пресвятої Діви Марії Ангельської на вул. Соборній, 12. Згодом там з’являться й інші томи трилогії.

Приготування до Таїнств

Діти парафії

Історія парафії

о. Серафим Кашуба

Контактна інформація

Римсько-Католицька Парафія 
Пресвятої Діви Марії Ангельської 
вул. Соборна, 12 
21050 Вінниця 

Тел/факс: (0432) 67-10-13, +380678409395

Код ЄДРПОУ 20098538,
в ПАТ «КБ Приватбанк» м.Вінниця МФО 302689

Скринька для пожертв